#1 2015-10-07 07:01:59

Mehmet Saraj
Użytkownik
Skąd: Pëjceva, Tapa Cuqrië
Dołączył: 2015-09-09
Liczba postów: 74
MacintoshSafari 601.1

Polityka "realowa"

W tym wątku będziemy poruszać ogólne sprawy polityki spoza Mikroświata. Warto byśmy wymieniali się opiniami i poglądami, aby nie siedzieć tylko w sprawach czysto kukryjskich [sred])

Podrzucę temat jako pierwszy: interwencja rosyjska w Syrii. Co o tym myślicie?

IMHO nie chodzi wcale o pokój w Syrii. Przeczy temu otwarte wspieranie Al-Assada. Rosja poprzez tę interwencję chce po części odwrocić uwagę od konfliktu w Donbasie i, co najważniejsze, zaznaczyć swoją obecność i niezbędność w rozwiązywaniu konfliktów na globie. Rosja mówi: "skończyła się epoka jednobiegunowej polityki bezpieczeństwa na świecie". Syria jest tylko teatrem, w którym Rosja może dobrze odegrać swoją rolę. Sam pokój w Syrii nie leży IMO w interesie Rosji i innych mocarstw, bo podtrzymywanie "kotła" na Bliskim Wschodzie opłaca się - np. przy kupowaniu ropy, utrzymywaniu stałej liczby fali uchodźców uciekających do Europy, a także w umocnieniu pozycji Zachodu na Bliskim Wschodzie, choćby za pośrednictwemi Izraela.

Czekam na Wasze oponie [dblpt])


(–) Mehmet Saraj

psc.png?h=25
Członek Socjalistycznej Partii Kukrii

Offline

#2 2015-10-07 18:05:46

Ali Nišar
Administrator
Skąd: Kemankeš
Dołączył: 2015-09-08
Liczba postów: 155
WWW
UbuntuChromium 45.0.2454.101

Odp: Polityka "realowa"

Myślę, że w obecnej sytuacji utrzymanie władzy al-Asada jest jedynym rozwiązaniem na pokój w regionie Bliskiego Wschodu, mimo że nie jest to dobra władza w naszym europejskim rozumieniu. Pozostałe frakcje walczące w Syrii nie mogą zagwarantować stabilności w tym kraju. Rosja nie ma problemu ze współpracą z al-Asadem, ponieważ nigdy nie występowała przeciwko jego reżimowi.

Skoro poruszyłeś kwestię Izraela, to dziwię się, że Izrael wspiera rebeliantów z Wolnej Armii Syrii, którzy nie mają szans na przejęcie władzy w całym kraju. No cóż, widocznie państwo żydowskie bardziej dba o destabilizację sytuacji u swoich sąsiadów (wojna domowa w Syrii + problem syryjskich uchodźców w Libanie i Jordanii) niż o ułożenie się z nimi.


على نشار

Offline

#3 2015-10-09 09:22:49

Aisling Ó Malley
Użytkownik
Skąd: Realta
Dołączył: 2015-09-10
Liczba postów: 40
AndroidChrome 45.0.2454.94

Odp: Polityka "realowa"

Ja liczę - ale bez wielkiej nadziei - na stworzenie jakiegoś tymczasowego rządu pod presją Zachodu, z Assadem i Wolną Armią i innymi umiarkowanymi. Jeżeli udało by się pokonać IS to potem można by myśleć o jakimś pokojowym przekazaniu władzy w zamian za brak rozliczeń. Ale z każdą chwilą obecności sił rosyjskich szansa na to kałem, bo Assad się umacnia. Niestety przetrwał kryzys i mając IS jako pretekst może zwalczać wszystkich wrogów.

Offline

#4 2015-10-09 13:49:22

Nasrallah Singh
Użytkownik
Skąd: Pahandżir, Pahasztunland
Dołączył: 2015-09-10
Liczba postów: 139
WWW
AndroidChrome 45.0.2454.94

Odp: Polityka "realowa"

Ja tam kibicuję Iranowi, może to okazja żeby jako lokalny lider zniwelował wpływy zachodu i Saudyjskich wahhabitów.


/-/ Nasrallah Singh
Przewodniczący Partii Wiary
Redaktor Naczelny Avas e Cuqrië

podpis4.png?w=800

Offline

#5 2015-10-11 02:15:25

Ali Nišar
Administrator
Skąd: Kemankeš
Dołączył: 2015-09-08
Liczba postów: 155
WWW
MacintoshSafari 601.1

Odp: Polityka "realowa"

Nasrallah Singh napisał/a:

Ja tam kibicuję Iranowi, może to okazja żeby jako lokalny lider zniwelował wpływy zachodu i Saudyjskich wahhabitów.

Już zresztą dowiedzieliśmy się dziś, że Arabia zechce wesprzeć bojowników Wolnej Armii Syrii.


على نشار

Offline

#6 2015-10-12 21:40:04

Aisling Ó Malley
Użytkownik
Skąd: Realta
Dołączył: 2015-09-10
Liczba postów: 40
Windows 8.1Firefox 42.0

Odp: Polityka "realowa"

Wojna w takim razie przemieni się w rywalizację mocarstw - Rosja, Iran i Assad z jednej, a z drugiej - Zachód i Wolna Armia Syrii. Na tym wszystkim najbardziej skorzysta Państwo Islamskie, niestety.

Offline

#7 2015-10-12 22:34:20

Nasrallah Singh
Użytkownik
Skąd: Pahandżir, Pahasztunland
Dołączył: 2015-09-10
Liczba postów: 139
WWW
Windows 8.1Chrome 47.0.2526.8

Odp: Polityka "realowa"

Wydaje mi się jednak, że obie strony będą skrupulatnie unikać sytuacji, w których mogłyby się zetrzeć bezpośrednio. Owszem, Rosja może więcej, więc pozwala sobie na bombardowanie sunnickiej opozycji a nie tylko Daesh. Myślę jednak, że państwo islamskie będzie podstawowym celem wszystkich stron. Stąd też myślę, że ich pozycja będzie się pogarszać stopniowo.


/-/ Nasrallah Singh
Przewodniczący Partii Wiary
Redaktor Naczelny Avas e Cuqrië

podpis4.png?w=800

Offline

#8 2015-10-13 09:16:57

MartinAman
Użytkownik
Dołączył: 2015-09-25
Liczba postów: 44
Windows 7Chrome 45.0.2454.101

Odp: Polityka "realowa"

Ja tam cały czas mam nadzieję, że Turcja wkroczy i zrobi spokój w regionie, bo ma najsilniejsze wojsko w tej części świata.


Martin Amanullah z Lufhy
Członek Partii Wiary

podpis4.png?w=800
لا إله إلا الله محمد رسول الله وعلي ولي الله

Offline

#9 2015-10-13 12:22:37

Nasrallah Singh
Użytkownik
Skąd: Pahandżir, Pahasztunland
Dołączył: 2015-09-10
Liczba postów: 139
WWW
AndroidChrome 45.0.2454.94

Odp: Polityka "realowa"

Turcy swój udział ograniczyli by chyba tylko do masakrowania organizacji kurdyjskich.


/-/ Nasrallah Singh
Przewodniczący Partii Wiary
Redaktor Naczelny Avas e Cuqrië

podpis4.png?w=800

Offline

#10 2015-10-13 22:57:17

Ali Nišar
Administrator
Skąd: Kemankeš
Dołączył: 2015-09-08
Liczba postów: 155
WWW
UbuntuChromium 45.0.2454.101

Odp: Polityka "realowa"

Nasrallah Singh napisał/a:

Turcy swój udział ograniczyli by chyba tylko do masakrowania organizacji kurdyjskich.

Może "to tylko ćwiczenia" przed uderzeniem na ISIS?

Przepraszam, ponury to żart.


على نشار

Offline

#11 2015-10-14 10:52:32

MartinAman
Użytkownik
Dołączył: 2015-09-25
Liczba postów: 44
Windows 7Chrome 45.0.2454.101

Odp: Polityka "realowa"

Wydaje mi się ,że akurat Kurdowie  jeszcze długo przed powstaniem ISIS byli punktem zapalnym w regionie. Jezeli zwalczają ich Turcy wcześniej Saddam ale także ISIS i Iran to coś jest na rzeczy


Martin Amanullah z Lufhy
Członek Partii Wiary

podpis4.png?w=800
لا إله إلا الله محمد رسول الله وعلي ولي الله

Offline

#12 2015-10-16 10:22:47

Nasrallah Singh
Użytkownik
Skąd: Pahandżir, Pahasztunland
Dołączył: 2015-09-10
Liczba postów: 139
WWW
AndroidChrome 45.0.2454.94

Odp: Polityka "realowa"

Nie chcę, żeby temat zmienił się w przepychankę, ale uważam że taka opinia o kurdach jest krzywdząca. Można im wiele zarzucić, w szczególności ciągnący się romans z marksizmem w imię niepodległości, ale z drugiej strony trudno nie zrozumieć, że w tym rejonie świata są raczej pokrzywdzeni, jako Ci, którzy nie mają swojego państwa.

Osobiście uważam że w tamtym rejonie, jako bardzo zmieszanym etnicznie i religijnie powinno powstać państwo które balansowałoby sunnitów i szyitów,a jednocześnie broniłoby obecne tam liczne inne religie - alawitów, jazydów, nestorian i grupy etniczne - Kurdów, Syriaków (tj. Asyryjczyków) i innych.

Zdecydowanie jednak podstawowym celem w tej chwili powinno być unicestwienie daesh, jako najgorszego zła - już chyba nawet okupacja amerykańska czy rosyjska w krótszym terminie byłaby bardziej korzystna (w krótszym, bo w dłuższym prowadziłaby zapewne do tego samego).


/-/ Nasrallah Singh
Przewodniczący Partii Wiary
Redaktor Naczelny Avas e Cuqrië

podpis4.png?w=800

Offline

#13 2015-10-17 20:58:41

Alexis Prokopis
Użytkownik
Dołączył: 2015-09-14
Liczba postów: 43
Windows VistaChrome 46.0.2490.71

Odp: Polityka "realowa"

Nasrallah Singh napisał/a:

Zdecydowanie jednak podstawowym celem w tej chwili powinno być unicestwienie daesh, jako najgorszego zła - już chyba nawet okupacja amerykańska czy rosyjska w krótszym terminie byłaby bardziej korzystna (w krótszym, bo w dłuższym prowadziłaby zapewne do tego samego).

Problem polega na tym, że Rosja ma ciągle żywy kompleks "afgańców" a samej Ameryce wszystkie interwencje zamorskie nie wychodziły na dobre bo prędzej czy później je przegrywali od Korei i Wietnamu aż po Afganistan i Irak...


ΑΛΕΞΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ
Mniejszość Surmijska
Niezależny kandydat do Zgromadzenia Ludowego z listy Partii Wiary

podpis4.png?w=800

Offline

#14 2015-10-19 08:27:46

MartinAman
Użytkownik
Dołączył: 2015-09-25
Liczba postów: 44
Windows 7Chrome 46.0.2490.71

Odp: Polityka "realowa"

Rozumiem Panie Nasrallahu ale i tak uważam, że tylko turcja ma w okolicy siły i determinację do zniszczenia terrorystów w zarodku ,mają też motywację, żeby nie mieć takiego burdelu tuż pod granicą, a przecież uchodźcy to dla Turcji największy problem bardziej niż dla Europy.


Martin Amanullah z Lufhy
Członek Partii Wiary

podpis4.png?w=800
لا إله إلا الله محمد رسول الله وعلي ولي الله

Offline

#15 2015-10-19 14:37:11

Nasrallah Singh
Użytkownik
Skąd: Pahandżir, Pahasztunland
Dołączył: 2015-09-10
Liczba postów: 139
WWW
AndroidChrome 45.0.2454.94

Odp: Polityka "realowa"

Do tej pory Turcja wykazywała się raczej obojętnością na wydarzenia w Syrii, a jej działania bardziej skierowane były przeciwko Kurdom, a nie przeciwko Daesh - o wspieranie którego (pośrednie i bezpośrednie) Turcja była zresztą oskarżana, mimo że nominalnie stanowi część koalicji przeciwko państwu islamskiemu.


/-/ Nasrallah Singh
Przewodniczący Partii Wiary
Redaktor Naczelny Avas e Cuqrië

podpis4.png?w=800

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot
Kukria 2015

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
vmzk - thewariors - donna - mcsk - basia