#1 2015-10-11 02:13:29

Ali Nišar
Administrator
Skąd: Kemankeš
Dołączył: 2015-09-08
Liczba postów: 155
WWW
MacintoshSafari 601.1

Ustawa o ordynacji wyborczej

Ustawa o ordynacji wyborczej
z dnia 11 października 2015 roku

Art. 1.
Niniejsza ustawa określa liczbę oraz zasady wyboru deputowanych do Zgromadzenia Ludowego.

Art. 2.
1. Czynne prawo wyborcze w wyborach do Zgromadzenia Ludowego przysługuje wszystkim obywatelom Republiki Kukrii, którzy nie zostali pozbawieni zdolności do czynności prawnych lub praw publicznych.
2. Bierne prawo wyborcze w wyborach do Zgromadzenia Ludowego przysługuje wszystkim obywatelom Republiki Kukrii, którzy nie zostali pozbawi zdolności do czynności prawnych lub praw publicznych, nie odbywają kary pozbawienia wolności bądź nie zostali tymczasowo aresztowani.

Art. 3.
1. Za zarządzanie i kontrolowanie przebiegu wyborów, a także za ogłaszanie wyników odpowiada Narodowa Komisja Wyborcza. W skład Narodowej Komisji Wyborczej wchodzą Sędziowie Sąd Najwyższego. W przypadku nieobsadzenia funkcji Sędziego Sądu Najwyższego w skład Narodowej Komisji Wyborczej wchodzą niekandydujący obywatele o nieposzlakowanej opinii wskazani przez Prezydenta, bądź sam Prezydent.
2. Wybory do Zgromadzenia Ludowego kolejnej kadencji są zarządzane nie później niż 10 dni przed upływem trzech miesięcy od początku poprzedniej kadencji.
3. W okresie od 7 dnia do 3 dnia przed datą wyborów obywatele Republiki Kukrii zgłaszają swoje kandydatury do Zgromadzenia Ludowego w wyznaczonym do tego miejscu. Zgłoszenie musi zostać złożone osobiście i musi zawierać jednoznaczne oświadczenie woli o kandydowanie, a także wskazywać Wspólnotę, do której należy kandydat. Partie polityczne mogą zgłaszać wspólne listy wyborcze, pod warunkiem publicznego potwierdzenia u przez kandydata woli kandydowania. Po zakończeniu zgłaszania kandydatur Narodowa Komisja Wyborcza losuje i podaje do publicznej wiadomości kolejność, w jakiej kandydaci będą umieszczeni na karcie wyborczej.
4. Jeżeli konstrukcja karty wyborczej nie pozwala na uwzględnienie listy partyjnej pod jednym numerem przy zachowaniu możliwości oddania głosu na każdego kandydata, kandydatom nadaje się osobne numery, ale czytelnie wyróżnia się na karcie wyborczej wspólną przynależność partyjną.
4. Przyjmowanie głosów, rozpoczynające się w dniu wyborów, powinno trwać nie krócej niż 24 godziny i nie dłużej niż 48 godzin, oraz nie powinno obejmować więcej niż dwóch dni kalendarzowych. Dopuszczalne jest skrócenie czasu przyjmowania głosów, jeżeli głosy oddali wszyscy uprawnieni obywatele.
5. Po zakończeniu przyjmowania głosów Komisja Wyborcza niezwłocznie ustala wyniki i podaje je do publicznej wiadomości. Wyniki powinny zawierać w szczególności informacje o frekwencji, ilości oddanych głosów pustych, ilości głosów niepustych, wynikach poszczególnych kandydatów oraz o wybranych deputowanych wraz z liczbą ich mandatów.

Art. 4
1. Wyborcy oddają jeden głos, zaznaczając wybranego kandydata na karcie wyborczej, lub oddają głos pusty, nie wskazując żadnego kandydata lub zaznaczając opcję "głos pusty", w zależności od konstrukcji karty do głosowania.
2. Po zamknięciu przyjmowania głosów przez Narodową Komisję Wyborczą przeprowadza ona ich zliczenie, szeregując kandydatów według liczby otrzymanych głosów. Następuje także zliczenie sumy oddanych głosów niepustych.
3. Deputowanymi zostają kandydaci, którzy otrzymali co najmniej 1/5 sumy oddanych głosów niepustych.
4. Deputowanymi zostają także kolejni kandydaci o najwyższym wyniku należący do tych Wspólnot, których żadni członkowie nie objęli mandatu zgodnie z ust. 3.
5. W przypadku, gdy w wyniku ustalenia składu Zgromadzenia Ludowego wg. postanowień ust. 3 i 4 liczba deputowanych wynosi mniej niż 3, liczba ta zostaje uzupełniona o kolejnych kandydatów z najwyższym wynikiem, tak aby deputowanych było co najmniej trzech.
6. W przypadku równej liczby głosów między dwoma kandydatami, którzy mają objąć mandat w myśl ustępu 4 lub 5 deputowany jest wybierany spomiędzy nich drogą losowania przez Narodową Komisję Wyborczą.

Art. 5.
1. Waga głosu deputowanych różni się i zależy od liczby oddanych na nich głosów. Deputowani łącznie sprawują sto mandatów.
2. Mandaty rozdzielane są między deputowanych wprost proporcjonalnie w stosunku do liczby otrzymanych przez nich głosów. W przypadku braku możliwości proporcjonalnego podziału mandatów, sporne mandaty są przydzielane deputowanym z mniejszą liczbą mandatów.
3. Mandaty sprawowane są łącznie i niepodzielnie. Nie można oddać głosu częścią posiadanych mandatów.

Art. 6
1. Status deputowanego wygasa w przypadku:
a) złożenia publicznej rezygnacji,
b) utraty obywatelstwa Republiki Kukrii,
c) skazania wyrokiem sądu na pozbawienie praw publicznych bądź orzeczenie zakazu sprawowania funkcji publicznych;
d) śmierci bądź złożenia deklaracji opuszczenia Republiki,
e) braku udziału w pracach Parlamentu przez okres dłuższy niż 30 dni;
2. W przypadku wygaśnięcia statusu deputowanego uzyskanego na podstawie ust. 3 art. przechodzi on w całości na kandydata kolejnego pod względem ilości głosów startującego z tej samej listy partyjnej, który nie objął mandatu i nadal posiada prawo do bycia wybranym zgodnie z art. 2 ust 2.
3. W przypadkach innych niż wskazany w ust. 2, mandaty które wygasły wraz że statusem deputowanego nie są przydzielane i są pomijane w czasie prac Zgromadzenia Ludowego, w tym w obliczaniu większości i kworum.
4. W przypadku wygaśnięcia bez przydzielenia ponad 50 mandatów następuje skrócenie kadencji Zgromadzenia i rozpisywane są niezwłocznie wybory.

Art. 7.
Każdemu obywatelowi przysługuje prawo do wniesienia protestu wyborczego do Sądy Najwyższego w czasie wyborów i najdalej w ciągu 30 dni od ogłoszenia wyników. W przypadku stwierdzenia znaczących nieprawidłowości w procesie wyborczym Sąd Najwyższy może zarządzić powtórzenie wyborów.

Art. 8.
1. Uchwała wchodzi w życie w momencie ogłoszenia.
2. Pierwsze wybory do Zgromadzenia Ludowego zarządzane są w ciągu 7 dni od wejścia niniejszej Uchwały w życie.
3. W czasie pierwszych wyborów do Zgromadzenia Ludowego, funkcję Narodowej Komisji Wyborczej sprawuje Przewodniczący Kukryjskiej Rady Narodowej oraz wskazani przez niego nieposzlakowani obywatele.

(-) Ali Nišar
(-) Nasrallah Singh
(-) Mehmet Saraj
(-) Hadi Hoža
(-) Alexis Prokopis
(-) Aisling Ó Malley


على نشار

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot
Kukria 2015

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
ladyfantasy - narnia - cosmicrpg - medycynanaturalna - fastoneteam